Chemia motocyklowa

2022-09-27
Chemia motocyklowa

Zima to dla większości motocyklistów okres, kiedy maszyny zostają odstawione do garażu, gdzie czekają na rozpoczęcie kolejnego sezonu. Motocykle przez kilka miesięcy stoją w bezruchu w garażach, na krytych parkingach itp. Jednak niezależnie od miejsca przechowywania, motocykl powinnyśmy odpowiednio do tego postoju przygotować. Po pierwsze dlatego, że wilgoć, niskie temperatury i inne niekorzystne warunki mogą zaszkodzić niektórym elementom motocykla, a po drugie, jest na to czas. Zamiast jechać na przejażdżkę, możemy poświęcić chwilę, żeby zadbać o motocykl, a on wiosną odwdzięczy nam się nienagannym wyglądem, gotowym do wyruszenia w trasę.

Po pierwsze: czyszczenie

 

Cały proces najlepiej zacząć od dokładnego czyszczenia motocykla. W trakcie jazdy osiadają na nim różne zabrudzenia z drogi, powietrza itp. które osiadają we wszystkich zakamarkach. Jedne będą jedynie szpeciły wygląd, inne, pozostawione na dłużej, mogą stać się niemożliwe do usunięcia, a w skrajnych przypadkach mogą nawet uszkodzić powłoki motocykla.

 

Czyszczenie nie musi być wcale pracochłonne. Na rynku dostępne są obecnie preparaty, które wystarczy nanieść na motocykl i spłukać po krótkiej chwili. Takie płyny dostają się we wszystkie zakamarki motocykla, do których nie dostalibyśmy się nawet pędzelkiem. Pozwala to na dokładne usunięcie zanieczyszczeń ze wszystkich elementów. Przykładem takich preparatów są np.: S100 Total Cleaner oraz Muc-Off Bike Cleaner.

Po drugie: pielęgnacja

 

Jeśli nasz motocykl został już dokładnie oczyszczony, możemy go dokładnie obejrzeć, sprawdzając, w jakim stanie są powierzchnie lakiernicze, chromy, plastiki oraz inne elementy. Brud mógł zamaskować niektóre mankamenty, więc teraz powinniśmy mieć dokładny pogląd na stan powłok.

Jeśli odkryjemy jakieś zarysowania, nie ma się czym przejmować. W przypadku płytkich rys odpowiednie preparaty skutecznie je usuną i odświeżą powierzchnię, poprawiając ogólny wygląd.

Do powierzchni metalowych możemy użyć preparatu Metall Politur, do lakierowanych elementów metalowych i z tworzyw sztucznych odpowiedni będzie Lack Und Kunststoff Polish, natomiast do elementów lakierowanych i przeźroczystych plastików (klosz reflektora, kierunkowskazów) przeznaczona jest pasta Kratzer Politur. Jeśli chcemy jedynie odświeżyć motocykl, możemy użyć preparatu Muc-Off Speed Polish, który poleruje i woskuje jednocześnie.

Dobierając odpowiednio preparat, przy niewielkim nakładzie pracy, możemy w znacznym stopniu poprawić wygląd motocykla.

 

Po trzecie: konserwacja

 

Jeśli motocykl jest już odpowiednio wypielęgnowany, powinniśmy zadbać, aby taki efekt utrzymał się przez dłuższy czas. W tym celu możemy użyć preparatów, które ograniczają osiadanie zabrudzeń, tworząc niewidoczną warstwę. Jeśli nasz motocykl ma gładkie, połyskujące wykończenie, możemy zastosować wosk w sprayu Glanz Wachs Spray lub Muc-Off Silicon shine. Jeśli natomiast lakier i wykończenie jest matowe, powinniśmy użyć wosku matującego, który podkreśli strukturę, np. Matt-Wax.

Pozostaje jeszcze kwestia wilgoci. Jeśli poziomy wilgotności w naszym garażu jest wysoki, oznacza to, że motocykl będzie często pokryty kropelkami wody. Może to powodować powstanie ognisk korozji, czego należy uniknąć. Przykrycie pokrowcem przeciwdeszczowym może jedynie pogorszyć sprawę, ponieważ wilgoć i tak dostanie się od spodu, a przez pokrowiec nie będzie miała możliwości odparować. Najlepszy rozwiązaniem są preparaty antykorozyjne. Nakłada się je na cały motocykl i tworzą one warstwę, która odpycha wilgoć. Nawet jeśli woda pojawi się na motocyklu, niewidzialna warstwa preparatu odpowiednio go zabezpieczy. Takie preparaty to m.in. Corrosion Protectant oraz Muc-Off M-94.

 

 

Dzięki nowoczesnym preparatom konserwacja motocykla nie jest trudna ani wymagająca. Cały proces można przeprowadzić w garażu. Jeśli zdecydujemy się na to teraz, nie dość, że zabezpieczymy odpowiednio motocykl, to w dodatku będziemy mogli wyruszyć na pięknej i lśniącej maszynie, jak tylko będzie taka możliwość. Wymienione wcześniej produkty oraz pozostałą chemię do motocykli znajdziecie w ofercie 4ride.pl, oraz w naszych sklepach stacjonarnych.

Polecane

pixel