Interkom motocyklowy

2019-08-06
Interkom motocyklowy

Interkomy motocyklowe

Niektórzy uważają, że to zbędny gadżet. Inni nie wsiadają bez niego na motocykl. Interkom-niepotrzebna zabawka czy funkcjonalne akcesorium? Oczywiście każdy będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie w inny sposób, dlatego postaram się przybliżyć cechy interkomów i korzyści z nich płynące. Niektórzy uważają, że to zbędny gadżet. Inni nie wsiadają bez niego na motocykl.

Interkom - niepotrzebna zabawka czy funkcjonalne akcesorium?

Oczywiście każdy będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie w inny sposób, dlatego postaram się przybliżyć cechy interkomów i korzyści z nich płynące

Interkomy motocyklowe w sklepie 4ride.pl

Idea posiadania interkomu

Zapewne pierwszym pytaniem, które zadaje sobie motocyklista rozważający zakup interkomu to „czy jest mi on potrzebny?”. Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Ogólnie przyjęło się, że interkom służy do komunikacji w grupie. Jest to jak najbardziej jedna z jego głównych cech, ale nie jedyna. Osoby jeżdżące w grupie często decydują się na to rozwiązanie, ponieważ znacząco ułatwia komunikację w trakcie podróży, dzięki czemu nie trzeba co chwilę zatrzymywać się, aby ustalić ewentualną zmianę trasy a w przypadku nieplanowego rozdzielenia można w miarę sprawnie się odnaleźć.

Czy w takim razie osoby jeżdżące samotnie z założenia powinny sobie odpuścić zakup tego gadżetu? Otóż nie, ponieważ większość interkomów dostępnych na rynku wyposażona jest w system bluetooth, umożliwiający połączenie z innymi urządzeniami. W praktyce oznacza to, że jadąc na motocyklu, możemy mieć podłączony telefon, dzięki czemu nie ominie nas żadne ważne połączenie i nie będziemy musieli tłumaczyć się „dlaczego nie odebrałeś/aś telefonu?!”:) Fakt, że takie rozwiązanie nieco kłóci się z ideą Easy Ridera, mówiącą, chociażby o wyrzuceniu wszelkich zegarków, a co dopiero telefonów, ale jeśli komuś brakuje wolności, może zawsze włączyć w słuchawkach „Born to be wild” :)

Tym sposobem przechodzimy do kolejnej funkcjonalności interkomów, mianowicie odtwarzania muzyki i radia. Zdaję sobie sprawę, że jest wielu przeciwników słuchania muzyki w trakcie jazdy, ale według mnie nie stanowi to zagrożenia, jeśli nie przesadzamy z głośnością tak, aby słyszeć to, co dzieje się dookoła. Możemy też słuchać radia, dzięki czemu możemy być na bieżąco z komunikatami drogowymi.Wielu z Was korzysta w trakcie jazdy z nawigacji. Modele przeznaczone dla motocyklistów często posiadają moduł bluetooth, co umożliwia połączenie z interkomem i odsłuchiwanie komunikatów dotyczących z trasy. Osoby korzystające z nawigacji w telefonie też będą zadowolone z tego rozwiązania. Z własnego doświadczenia wiem, że w przypadku braku uchwytu na telefon, odsłuchiwanie komunikatów nawigacji z telefonu schowanego w kieszeni jest równie skuteczne :)

Najlepsze interkomy marki Cardo w sklepie 4ride.pl

Jaki model wybrać?

1. Jaki model Interkomu wybrać pod względem zasięgu?

Jeśli podjęliście już decyzję o zakupie interkomu, czas wybrać dla siebie odpowiedni model. Do niektórych kasków przewidziano dedykowane modele interkomów, np. Sena SRL/SRL 2 do kasku Shoei Neotec 2/Gt-Air 2 lub Sena 10U do kasków Arai. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że w wybranych kaskach znajdują się określone punkty, w których montuje się poszczególne elementy interkomu, co usprawnia cały proces. Co więcej, po założeniu, interkom nie wystaje zbytnio poza obrys kasku. Większość kasków nie posiada jednak dedykowanych interkomów. Zestawy dostępne na rynku wyposażone są w rozwiązania techniczne umożliwiające montaż praktycznie w każdym kasku motocyklowym, niezależnie czy będzie to kask szczękowy, integralny czy otwarty.

Takim interkomem jest np. Infinity od firmy UClear Przy wyborze modelu musimy zwrócić uwagę na pewną kwestię: interkomy motocyklowe mają różny zasięg pracy. W bardziej podstawowych łączność między dwoma urządzeniami wynosi 200 m (Sena 3S), w tych bardziej zaawansowanych możemy się komunikować na odległość 1200 m (Cardo Packtalk) i więcej (Midland BT-Next Pro). Dlatego decydując się na dany model, weźmy pod uwagę czy chcemy używać interkomu do połączenia z telefonem i ewentualnej rozmowy z pasażerem, czy również do połączeń z innymi motocyklistami. Jeśli to drugie, powinniśmy wybrać interkom o większym zasięgu. Często zdarza się, że różnice cenowe nie są duże, dlatego warto dopłacić, kupując interkom o zasięgu większym, niż potrzebujemy. W końcu nigdy nie wiadomo czy kiedyś nie wpadniemy na pomysł dalekiej wyprawy motocyklowej w dużej grupie :)

2. Połączenie grupowe - interkom radiowy do rozmów grupowych

Jeśli potrzebujemy interkomu do połączenia większej ilości osób, musimy też wziąć pod uwagę, jak duża będzie to grupa. Jedne modele dają możliwość jednoczesnego połączenia 4 osób (Cardo Freecom 4+), inne 8 osób (Sena20S Evo) a jeszcze inne do 15 osób (Sena 30K, Cardo Packtalk). Jeśli jednak i taka grupa jest dla nas za mała, wcześniej wspomniany interkom Infinity ma funkcję połączenia nieograniczonej liczby urządzeń, a każde kolejne powiększa zasięg o 1200m. Daje to więc możliwość stworzenia praktycznie nieograniczonej sieci.

Niektóre urządzenia do połączenia grupowego wykorzystują system szeregowy, co oznacza, że każdy motocyklista łączy się z kolejnym, ten kolejny z następnym itp. Minusem tego systemu jest to, że kiedy straci się łączność jednego ogniwa takiego łańcucha, wówczas zostaje on zerwany i konieczne jest ponowne połączenie. W modelach najbardziej zaawansowanych (Sena 30K, Cardo Packtalk, Midland BT Mesh, UClear Infinity) takie połączenie tworzone jest na zasadzie sieci podobnej działaniem do Wi-fi.

Oznacza to, że wystarczy raz połączyć ze sobą grupę, która zostanie przez urządzenia zapamiętana. Więc niezależnie od tego, czy ktoś się rozłączy, połączenie reszty grupy nie zostaje zakłócone. Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam podjęcie decyzji,  a najbardziej konserwatywni motocykliści przekonają się, że nie jest to tylko zbędny gadżet :) 

Sprawdź wszystkie interkomy Sena oraz Cardo Interkomy i duży wybór sprzętu motocyklowego - Garmin, Cardo Scala Rider, Contour

Polecane

Interkom motocyklowy CARDO Packtalk Edge SINGLE

Interkom motocyklowy CARDO Packtalk Edge SINGLE

1 659,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 995,40 zł/1szt.Cena regularna 1 849,00 zł brutto/1szt.
pixel