2024-02-21

Przygotuj się przed sezonem

Pomożemy Ci przygotować się przed sezonem

Coraz cieplejsze dni zachęcają do pierwszych przejażdżek na motocyklu. Warto odpowiednio się do tego przygotować. Przeczytaj i sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Wyczyść motocykl
Jeśli przed zimowaniem Twój motocykl został dokładnie wyczyszczony i zakonserwowany, czeka Cię najwyżej przetarcie z kurzu. Jeśli natomiast po ostatniej przejażdżce został zaparkowany i czeka na wiosnę, warto o niego zadbać. W tym celu można użyć praktycznych preparatów czyszczenia całego motocykla. Jest to szybkie i skuteczne rozwiązanie, aby przywrócić maszynie blask. Wystarczy spryskać motocykl, odczekać chwilę i spłukać wodą. Po wszystkim warto całość zakonserwować środkami, które pozostawiają na motocyklu warstwę odpychającą brud.
Wyczyść Motocykl
Wyczyść kask
Przed pierwszą przejażdżką warto też wyczyścić kask. Resztki owadów najlepiej usunąć za pomocą preparatów do czyszczenia skorupy i wizjera, w przypadku trudnych zabrudzeń, spryskaj kask (dla zwiększenia efektu, możesz przykryć go ręcznikiem papierowym), odstaw na chwilę i wytrzyj szmatką. Wnętrze odświeżysz, wyczyścisz i zdezynfekujesz za pomocą pianki. Wystarczy, że spryskasz wyściółkę bez wyjmowania, zaczekasz do wchłonięcia i wytrzesz całość szmatką, po wyschnięciu kask jest gotowy do jazdy.
Wyczyść kask
Zadbaj o napęd
Dbałość o układ napędowy, pozwoli wydłużyć jego żywotność. Aby cały proces przeprowadzić odpowiednio, przed smarowaniem należy łańcuch dobrze wyczyścić. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą doprowadzić do szybszego zużycia podzespołów, a jeśli ich nie usuniemy, zostaną jedynie przykryte warstwą smaru. Do czyszczenia warto użyć odpowiednich preparatów, które w przeciwieństwie do np. nafty będą bezpieczne dla uszczelnień w łańcuchu.
Zadbaj o napęd
Olej – nie olewaj
Olej w motocyklu warto wymienić przynajmniej raz w roku. Zadbamy w ten sposób o jego świeżość, co pozwoli na odpowiednie smarowanie najważniejszych podzespołów silnika. Warto o tym pamiętać, ponieważ olej z czasem ulega zanieczyszczeniu, częściowo radzi sobie z tym filtr, jednak regularna wymiana wydłuży żywotność silnika, a myślę, że na tym zależy każdemu.
Oleje i filtry
Sprawdź ciśnienie
Przed sezonem warto też sprawdzić ciśnienie w oponach. Jeśli jest za niskie, należy koniecznie dopompować opony do poziomu zalecanego przez producenta (najczęściej taką informację znajdziesz na ramie). Jazda z niewłaściwym ciśnieniem powietrza może być niebezpieczna.
Sprawdź Ciśnienie
Ubierz się odpowiednio
Pierwsze miesiące roku zwykle cechują się dynamicznie zmieniającą się pogodą, temperatury są niższe, niż byśmy chcieli. Dlatego warto rozważyć założenie bielizny termoaktywnej. Pozwoli ona zachować suchość i utrzymać optymalną temperaturę, dzięki czemu nasza przejażdżka nie zakończy się np. katarem. Jeśli odpowiednia do jazdy temperatura, wynosi zaledwie kilka stopni powyżej zera, polecamy sprawdzić elektrycznie podgrzewaną kamizelkę Shima Powerheat, po podłączeniu powerbanka możesz cieszyć się ogrzewaniem nawet przez kilka godzin.
Bielizna termoaktywna
Akcesoria
Początek sezonu to też dobry moment na zaopatrzenie się w akcesoria do naszego motocykla. Dobrym pomysłem będą różnego rodzaju blokady, które zabezpieczą motocykl w trakcie postoju. Osoby korzystające z nawigacji lub innych aplikacji mobilnych z pewnością docenią praktyczne uchwyty, pozwalające pewnie i stabilnie zamontować telefon na motocyklu.
Akcesoria
Zadbaj o odzież
Jeśli jeździsz w odzieży tekstylnej, Możesz ją spokojnie wyprać w pralce. Istotne jest natomiast, czego użyjemy do tego celu, zwłaszcza w przypadku membran i bielizny termoaktywnej. Do prania odzieży tekstylnej najlepiej użyć dedykowanych do tego celu środków, które skutecznie poradzą sobie z zanieczyszczeniami, nie wpływając negatywnie na właściwości materiału. Jest to tym bardziej istotne w przypadku membran. Z czasem, ulegają one zabrudzeniu, co zapycha ich pory, ograniczając oddychalność. Proszki oraz zwykłe płyny do prania również mogą zatkać pory membrany, dlatego użycie odpowiedniego środka jest w tym przypadku niezbędne. Jeśli posiadasz odzież skórzaną, do jej konserwacji najlepiej użyć dwóch środków: czyszczącego i impregnującego. Czyszcząc skórę, pozbywamy się brudu, który powoli wnika w jej strukturę, natomiast stosując impregnat, przywracamy jej elastyczność i zabezpieczamy przed wilgocią i ponownym osiadaniem brudu. Regularna konserwacja znacznie wydłuży żywotność odzieży skórzanej.
Zadbaj o odzież
Zachowaj rozsądek
Pierwsza przejażdżka po długiej zimie będzie z pewnością emocjonująca. Aż chce się odkręcić manetkę, żeby znów poczuć te emocje. Ale nie możemy zapomnieć o rozsądku. O tej porze roku asfalt nie będzie jeszcze odpowiednio nagrzany, co skutkuje gorszą przyczepnością. Co więcej, na drogach możecie często znaleźć jeszcze piach czy inne zabrudzenia, które gromadziły się na nich w ostatnich miesiącach. Należy też zwrócić uwagę, że kierowcy samochodów jeszcze nie zdążyli się przyzwyczaić do tego, że motocykliści wyruszyli na drogi, co może powodować ich mniejszą czujność, dlatego to my musimy mieć oczy dookoła głowy (kasku).
Zachowaj rozsądek
pixel